đĄïž A Knight of the Seven Kingdoms â SĂ€song 1, Avsnitt 2
Jag vet att serien Àr helt ny och att man mÄste ge den tid att sÀtta bÄde vÀrld och karaktÀrer.
Men jag mÄste ÀndÄ sÀga att jag efter avsnitt 2 fortfarande Àr ganska förvirrad över vart serien egentligen Àr pÄ vÀg.
Det kĂ€nns som att mycket just nu handlar om att presentera karaktĂ€rer och lĂ€gga grunden. Vi fĂ„r mer av Duncan den lĂ„nge, vi fĂ„r en tydligare bild av hans personlighet, hans envishet och hans tro pĂ„ att han Ă€r Ă€mnad att bli riddare. Problemet Ă€r bara attâŠ
âŠdet hĂ€nder inte sĂ€rskilt mycket.
En resa som gÄr vÀldigt lÄngsamt
KÀrnan just nu Àr fortfarande densamma som i första avsnittet:
En man som vill bli riddare â men som inte accepteras av riddarvĂ€rlden.
Jag antar att det Àr precis dit serien vill komma. Att följa resan frÄn utanförskap till erkÀnnande. Att Duncan till slut ska fÄ sin chans, bevisa sig och ta sin plats.
Men vĂ€gen dit kĂ€nns Ă€n sĂ„ lĂ€nge vĂ€ldigt lĂ„ngsam. Avsnittet bygger stĂ€mning, vĂ€rld och relationer â men utan att riktigt ge en tydlig större konflikt Ă€nnu.
Sammanfattning
Avsnitt 2 Àr fortfarande uppbyggnad.
Intressant vÀrld. Lovande huvudkaraktÀr.
Men just nu saknar jag en tydligare riktning.
Samtidigt vet jag hur berÀttelser i Westeros brukar fungera:
De tar god tid pÄ sig⊠och plötsligt smÀller det.
SÄ jag fortsÀtter titta.
Inte helt fast Ă€n â men tillrĂ€ckligt nyfiken för att vilja se vart det leder.
