Det var verkligen kul att se Addison Montgomery tillbaka â Ă€ven om det bara var för ett avsnitt. Jag uppskattar nĂ€r gamla favoritlĂ€kare dyker upp dĂ„ och dĂ„. Det ger serien extra tyngd och en fin kĂ€nsla av kontinuitet, sĂ€rskilt i en serie som har pĂ„gĂ„tt sĂ„ lĂ€nge.
Avsnittet bjöd ocksĂ„ pĂ„ en av de dĂ€r riktigt tunga Greyâs-berĂ€ttelserna. Baileys cancerpatient, dĂ€r försöksmedicinen plötsligt drogs in, var hjĂ€rtskĂ€rande. Det Ă€r precis den sortens maktlöshet serien alltid varit skicklig pĂ„ att skildra â nĂ€r lĂ€karna gör allt rĂ€tt men Ă€ndĂ„ inte kan vinna.
Samtidigt fanns det ljusare stunder. Att bĂ„de Jo och tvillingarna nu Ă€r redo att skrivas ut frĂ„n sjukhuset kĂ€ndes som en vĂ€lbehövlig lĂ€ttnad. Ăven om Link kanske inte Ă€r fullt sĂ„ Ă„terstĂ€lld som han sjĂ€lv vill ge sken av, tycker jag att Simone gjorde ett fint jobb med att se igenom situationen och faktiskt hjĂ€lpa till pĂ„ riktigt.
Ett avsnitt med bĂ„de vĂ€rme och sorg â vĂ€ldigt klassiskt Greyâs Anatomy, pĂ„ bĂ„de bĂ€sta och vĂ€rsta sĂ€tt.


0