The Way Home – Säsong 1: Recension

Så härlig serie! Jag gillar verkligen upplägget i The Way Home. Det finns många lager i berättelsen, och jag tycker särskilt om hur mor och dotter reser tillbaka i tiden – var och en med sitt eget syfte.

Dottern reser för att träffa sin morbror, som försvann som barn, och sin morfar som dog kort efteråt. Hennes mamma reser tillbaka både för att försöka förändra det som hände och för att förstå varför allt gick fel – hur en kärleksfull familj plötsligt bara föll isär.

Jag måste erkänna att jag blev lite förvånad över hur lång tid det tog innan de drog parallellen mellan barnets försvinnande och tidsresandet. När två personer i samma familj kan resa i tiden genom att hoppa i en dam – borde man kanske ana att det kan ha hänt honom också? 😅

Men trots det är The Way Home en varm, gripande och lite magisk serie. Den blandar drama, familjehemligheter och tidsresor på ett sätt som känns både nytt och nostalgiskt på samma gång.

📺 Finns att streama på TV4 Play.