🎄 Julfilm: Christmas Class Reunion – en riktigt hĂ€rlig överraskning

Christmas Class Reunion blev en av Ă„rets största positiva överraskningar för mig. Det var flera skĂ„despelare man kĂ€nde igen – frĂ€mst frĂ„n andra julfilmer, men ocksĂ„ frĂ„n lite annat – och just den hĂ€r kombinationen av karaktĂ€rer fungerade otroligt bra.

Filmen handlar om ett gÀng som samlas för sin high school-reunion, ungefÀr tio Är efter examen. HÀr finns alla de klassiska stereotyperna man förvÀntar sig i en sÄdan film:
– paret som blev tillsammans i high school och fortfarande hĂ„ller ihop,
– överpresteraren som hade högsta betyg i allt,
– klassens clown,
– och nĂ„gra som fortfarande försöker lista ut vad de vill med livet.

Det visar sig ocksĂ„ att just den hĂ€r klassen har haft extrem otur med sina skol- och klassfester genom Ă„ren. Och ja
 den hĂ€r Ă„tertrĂ€ffen blir inget undantag. Det Ă€r kaos, missförstĂ„nd, konflikter och allt som kan gĂ„ fel gĂ„r fel.

Men mitt i allt lyckas gruppen ÀndÄ hitta tillbaka till varandra.
De gamla rollerna suddas ut lite, nya sidor kommer fram och tillsammans lyckas de faktiskt skapa en riktigt lyckad fest till slut. Det blir varmt, charmigt och lagom juligt – precis som en bra julfilm ska vara.

Det hÀr var mycket bÀttre Àn jag förvÀntade mig och definitivt en film jag skulle kunna rekommendera till andra som vill ha nÄgot lÀttsamt, nostalgiskt och feelgood i december.

đŸ“șFinns att se pĂ„ TV4Play.

 
Â